Instagram, Vine’a rakip olmak için 15 saniyelik video çekme özelliğini kısa bir süre önce hayata geçirdi. Bakalım Vine ile Instagram arasında ne gibi farklıklar varmış.

Facebook’un satın almasından sonra hızla gelişen popüler fotoğraf paylaşma uygulaması Instagram, Twitter’ın Vine’ına rakip olmak için kısa bir süre önce gelen güncelleme ile kullanıcılara 15 saniyelik videolar çekme imkanı sağlamıştı.

Vine’ın tahtını elinden almak için hızlı adımlarla ilerleyen Instagram’a bu video ekleme özelliğinden sonra 24 saat içerisinde toplamda 5 milyon video yüklenmişti.
Rakibine göz dağı veren Instagram’ın, bakalım Vine’dan ne gibi farklılıkları varmış.
Video çekme uzunluğu: Vine’ın 6 saniyelik videolar çekme imkanı sunmasına karşılık Instagram bu süreyi 15 saniyeye yükselterek kullanıcıların daha uzun video çekmesini sağlıyor.

Filtreleme: Instagram’ın fotoğraflarda kullanılan birbirinden güzel 13 farklı filtresini çektiğiniz videolarda da kullanabilirsiniz. Vine’da ise böyle bir özellik bulunmuyor.
Video kapak görseli: Vine’da çektiğiniz videoların küçük kapak görselini maalesef ki ayarlayamıyorsunuz. Instagram’da ise çektiğiniz videodaki herhangi bir kareyi kapak fotoğrafı olarak belirleyebiliyorsunuz.

Sabitleştirme modu: Instagram’a gelen güncellemede çektiğiniz videolarda sabitleştirme modunu kullanabiliyorsunuz. Yani hareket halinde iken videolardaki titreşim minimuma indirilmiş oluyor. Vine’da ise böyle bir özellik bulunmuyor.
Ses kısma: Vine’da izlediğiniz videolarda seslerini kısmak için videoların üzerine bir kez tıkladığınızda sessiz moda geçiyor. Instagram’da ses kısmak için cihazınızın ses ayarlarından kısmanız gerekiyor.
Video paylaşımı: Vine ile çekmiş olduğunuz videoları Facebook ve Twitter üzerinden paylaşabilmenize karşılık Instagram’da bu sosyal medya sitelerinin sayısı oldukça fazla. Facebook, Twitter, Tumblr, Flickr, Foursquare ve eposta ile Instagram ile çektiğiniz videoları paylaşabilirsiniz.
Düzenleme modu: Instagram video çekerken, kayıtlarınızı parça parça olarak kaydediyor. Örneğin videonun son kısmında beğenmediğiniz bir sahne olursa bunu silebiliyorsunuz. Ancak Vine’da böyle bir özellik bulunmuyor.
Genel olarak bakacak olursak; Instagram video filtreleme seçenekleri, düzenleme ve sabitleştirme modu ile Vine’ın bir adım önünde görünüyor.

SDN – ShiftDelete.Net

Bir yanıt yazın