Nihayet Türkiye Kart Geliyor!

Türkiye Kart tüm Türkiye’de kullanılacak

Bir yıl önce fikir olarak ortaya çıkan kart, yıl sonunda kullanıcılara ulaşacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan kartın ilk olarak 7 şehirde kullanılacağını belirtti. Pilot yedi şehrin ardından tüm Türkiye’ye yayılacak olan kart ile tüm şehirlerde tek kart uygulamasına geçilecek. Böylece her şehir için farklı toplu taşıma kartı kullanma zorunluluğu ortayan kalkacak.

Türkiye gazetesinde yer alan bilgiye göre, Turhan bu kapsamda PTT’nin görevlendirildiğini açıkladı. Aralarında Ankara, İstanbul, Bursa, Kayseri, Düzce ve Kahramanmaraş gibi şehirlerin yer aldığı toplamda 7 şehrin seçildiğini belirten Turhan, vatandaşların kara, hava ya da deniz yolu ulaşımında bu kartı kullanabileceğini söyledi. Kart, tüm Türkiye’de geçerli olan tek bir kart olacağından vatandaşı kart karmaşasından kurtaracak.

Uygulamanın başlamasının ardından metro, otobüs ya da vapur gibi toplu taşıma araçlarında Türkiye Kart ile biniş sağlanabilecek. Ayrıca vatandaşlar şehir değiştirdiklerinde de gittikleri şehirde aynı kartı kullanmaya devam edebilecek.

Karta, özel şehircilik uygulamalarını yüklemek isteyen belediyelerin bunu talep etmesi yeterli olacak.