Üst seviye akıllı cebinizdeki en müthiş işlevlerden olan “gürültü iptal etme” nasıl çalışıyor?

Günümüzün akıllı telefonları, veri aktarım hızı, performans ve depolama alanında yarışıyorlar. En son teknolojileri üzerinde barındıran bu cihazlarda karşı tarafla konuşma konusunda da geliştirmeler yapılmasını beklemeniz normal. Ancak arka plandaki sesleri azaltmakta kullanılan teknoloji, dışarıda yaptığımız telefon görüşmelerini sessizce geleceğe taşıdı.

Bu yazımızda orta ve üst seviye ceplerde bulunan gürültü azaltma teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Bilmediğiniz ilk şey, telefonunuzun bir değil iki veya daha çok mikrofona sahip olduğu. Çoğu telefon, iki, bazı durumlarda üçüncü bir mikrofona sahiptir. Bu mikrofonlar, telefon üzerinde “stratejik noktalara” yerleştirilmiştir. Tam burada basit matematik ilkeleri kullanılarak geliştirilen bir algoritma kullanılır. Böylece gürültü, sesten ayırt edilir ve kaldırılır.

İlk mikrofon, sesinizi kaydetmek üzere ağzınıza yakın bir yerde bulunur. Bu mikrofon doğal olarak etrafınızdaki gürültüleri de duyacaktır. Tek mikrofonlu bir telefonda, mikrofona gelen tüm sesler, karşı taraftaki kişiye olduğu gibi gönderilir.

İkinci mikrofon, Fluence destekli telefonlar

İkinci mikrofon ise genellikle başka bir konumda, örneğin telefonun üstünde veya arkasında bulunur. Böylece ikinci mikrofonun konuşma sesini çok fazla almaması, arka plan seslerinin algılanarak kaldırılması sağlanır.

Gürültü azaltma alanında en önemli adımları atan şirketlerden bir tanesi, Qualcomm. İşlemci üreticisinin Fluence teknolojisi, birçok yongalarında bulunuyor. Bu yongalar, amiral gemisi telefonlarda da kendine yer ediniyor. Uygun fiyatlı telefonlar arasında ise sadece bazı telefonlar bu teknolojiyi kullanıyor.

Snapdragon 800 ve en son 801 dahil olmak üzere Snapdragon SoC mimarisini kullanan tüm telefonlar Fluence’i içeriyor. Yani HTC One, LG G2, Galaxy S4 ve Galaxy S5, bu teknolojiden faydalanıyor.

Birçok alt seviye telefon, gürültü iptal etme teknolojisine sahip olsa da, maliyetinden dolayı iki veya üç ek mikrofon eklemek istemiyor.

1 elin nesi var, 2 elin sesi var

Telefonunuzla makinelerin çalıştığı, çok gürültülü bir caddeden geçtiğinizi düşünün. Sadece birkaç sene önce böyle bir yerde konuşmanız, imkansıza yakındı. Tek mikrofonlu, düşük işlemci gücüne sahip eski telefonların en çok zorlandığı alanlardan bir tanesi, bu alandı.

Bugün, telefonlara eklenen ikinci mikrofonlarla yol gürültüsünü ortadan kaldırmak mümkün oluyor. Sesiniz, ilk mikrofona ikincisine göre çok daha güçlü ulaşıyor. İki mikrofonun kaydettiği sesler, telefonunuzun işlemcisine ulaştığında sesler karşılaştırılıyor. Sizin sesiniz ve diğer sesler, mikrofonların kaydettiği sesler arasındaki fark yoluyla bulunuyor. Bunun ardından size ait olmayan sesler, sessiz hale getiriliyor.

Böylece karşı tarafa sadece sizin sesiniz gönderilmiş oluyor. Bluetooth kulaklıklar da benzer bir teknolojiden faydalanıyorlar, bu şekilde telefonunuza bağlı olmaktan kurtuluyorsunuz.

Gürültü iptali üzerinde çalışan bir başka firma ise Li Creative Technologies. Firma, bu işi nasıl yaptığına dair bazı karşılaştırmalar da sunuyor. Duyabileceğiniz gibi arka plandaki tıslama, yok etmesi en zor olan gürültü.

Aktif gürültü iptali

Temiz görüşmelere izin veren gürültü iptali teknolojisi, Sony Xperia Z2 gibi telefonlarda farklı bir biçimde karşımıza çıkıyor.

Kulaklıklara eklenen aktif gürültü iptal teknolojisi, dinlediğiniz müzik veya videoların kulaklarınıza ortamdaki gürültüden arınarak, en temiz biçimde ulaşmasını sağlıyor. Xperia Z2, bu işlevi sunabilmek için her kulağınıza taktığınız kulaklık için birer mikrofona sahip. Bu kulaklıklar, tahmin edebileceğiniz gibi etrafınızdaki sesleri ve gürültüyü algılamakta kullanılıyor. Siz müzik dinlerken bu sesler, telefona gönderiliyor ve telefonunuz, bu sesleri “ters çevirerek” kulağınıza gönderiyor. Böylece dışarıdan duyduğunuz gürültü, azalmış oluyor.

Bu teknoloji, şimdilik sadece özel MDR-NC31Em kulaklıklarıyla gelen Xperia Z2’de kullanılıyor. Teknolojinin diğer telefon ve kulaklıklara yayılmasını umuyoruz.

Bazı tehlikeler, HDR mikrfonlar

Bu arada aktif gürültü iptali, bazı tehlikelere yol açmıyor değil. Etrafınızdaki seslerin iptal edilmesi, yolda size doğru gelen arabaları duymanızı zorlaştırabilir. Bu yüzden her kulaklıkta olduğu gibi, aktif kulaklıkları kullanırken de karşıdan karşıya geçerken solunuzu ve sağınızı iyice kontrol etmenizde fayda var.

Bu arada çoklu mikrofonlar, sadece gürültü iptal etmeye yaramıyor. Nokia, Apple gibi firmaların üst uç telefonları, birden fazla mikrofonları sayesinde konser gibi sesin çok yüksek olduğu etkinliklerde çok daha iyi kayıt yapabiliyor. Bu özel HDR mikrofonlar (veya high amplitude audio capture), sahip oldukları özel bir zar sayesinde sesteki kirlenmeyi azaltıyorlar. Üç mikrofona sahip olmanız ise telefonun sesi mekansal olarak işleyebilmesine izin veriyor. Bu sayede ses kaydı bakımından hedefinizdeki kişiye öncelik verebiliyorsunuz.

Bu sayede örneğin bir konserde yaptığınız kayıtta yanınızdakilerin çığlıkları yerine müzik grubunun sesini daha yüksek duyabiliyorsunuz ve sesler birbirine çok fazla girmiyor.

Makale ChipOnline’den alıntılanmıştır.

Bir yanıt yazın