CyanogenMod adlı özelleştirilmiş Android ROM’larıyla dikkat çeken ve daha sonrasında kurumsal bir şirket olan Cyanogen, dev firmaların ilgi odağı oldu.

Devler Cyanogen'in Peşine Düştü!

Büyük Android tabanlı cihaz üreten üreticilerin yapmak istemedikleri ya da yapamadıkları geniş bir ROM ağı kurmayı başaran CyanogenMod ekibi, onlarca farklı telefon ve tablete en güncel Android deneyimini, hızlı ve nispeten stabil bir şekilde sunuyor. Özellikle üreticilerin güncelleme vermeyi kestiği cihazlara bile!

Milyonları aşan kullanıcısı sayısıyla sektörde bir farkındalık yaratanCyanogenMod ROM‘lar, içerisine dahil edilen Cyanogen ekibinin hazırladığı uygulamalarla daha da gelişmiş bir hal aldılar.

En son Cyanogen adında şirket kuran ekip, 2014 model amiral gemi modellerini kasıp kavuran One Plus One‘a da resmi olarak ROM sağlamış ve böylece ilk resmi anlaşmasını ortaya koymuştu.

Firmalaşma sürecini atlatan ve artık projeler üreten Cyanogen, büyük firmaların kıskacı altına girmiş durumda. YahooMicrosoftSamsung veAmazon gibi firmaların Cyanogen ekibiyle yoğun bir şekilde temas içerisinde olduğu bildiriliyor. Tabi henüz görüşmelerin detayıları pek açıklanmış değil tabiki ama tahmin etmek de zor olmasa gerek.

Google‘ın arayüzünden tamamen farklı bir deneyim sunan Amazon Kindle cihazları için Cyanogen ekibinden destek alıp daha akıcı bir Androiddeneyimi sunabilir. Aynı şekilde TouchWiz ile epey eleştirilen Samsung, Cyanogen ekibiyle daha stabil bir Android arayüzü sunabilir.

Yahoo ile Microsoft’un amacı ise, Cyanogen ekibinin yıllardır Android tarafından edindiği tecrube ve geri bildirim bilgisini kendi projelerinde kullanabilme. Özelikle Windows Phone‘u Android’in karşısına daha güçlü çıkarmak için böyle bir adım da Microsoft için mantıklı olabilir.

Elbette önümüzdeki günlerde bu görüşmelerin sebepleri daha açık bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Bir yanıt yazın