Queen’s Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi ,eski antik sarmallar gibi kullanılabilen dokunmatik katlanabilen bir tablet ekranı yapmayı başardı. Katlanabilen ekranlarda bir öncü olan Dr. Roel Vertegaal tarafından geliştirilen bu yeni teknoloji esneyebilen cihaz teknolojisinde yeni bir çığır açacak. 2K yüksek çözünürlük sağlayabilen 7.5 inçlik ekran rulo haline getirilebiliyor. Cihazın 3D yazıcıda basılan silindir iskeletinde elektronikler bulunuyor. İki döner teker sayesinde silindir üzerinde aşağı yukarı kaydırma yapılabiliyor. Eğer kullanıcı ekranı daha detaylı incelemek isterse, ekran tablet gibi açılarak kullanılabiliyor. Hafifliği sayesinde tabletlerden daha kullanışlı bir alternatif olabilir. Ayrıca katlandığında cebinize sığarak , cep telefonu gibi kullanılabiliyor. “Eski papirüslerden ilham aldık, çünkü bu şekil daha doğal ve eski tecrübelere dayanıyor, “ diyor Dr. Vertegaal. Aslında sistem eski masaüstü takvimler ya da takvimlere benzediğinden kullanımının daha kolay olması bekleniyor. MagicScroll’un Kaydırma tekeri, sonsuz kaydırma sağlayarak, hızlıca göz atmaya imkan veriyor. Ayrıca ekran açıldığında tam ekrana geçilerek, intagram timeline, linkedin kişiler gibi yerlere ulaşılabiliyor.

Katlanabilir olmasının yanında prototip aynı Wiimote gibi hareket kontrolü yapabiliyor. Bu cihazın döner tekerleri robotik aktüatörler içerdiğinden,  fiziksel hareketleri ve döndürmeleri algılayarak, tepki alabiliyor. “Umarım sonunda bu cihaz sonunda katlanarak gömlek cebine girebilecek kadar küçülebilir. Daha geniş kapsamlı olarak, MagicScroll projesi, ekranların düz olması gerekmediğini ve her şeyin bir ekrana dönüşebileceği kavramlarını daha fazla incelememize olanak sağlıyor. İster kahve dolu bir kioska gelmeden önce siparişinizi seçebileceğiniz interaktif bir ekrandan yapılmış tekrar kullanılabilir bir fincan olsun, ister kıyafetlerinizdeki bir ekran olsun, nesnelerin uygulamalara nasıl dönüşebileceğini araştırıyoruz diyor Dr.Dr. Vertegaal.

https://www.gercekbilim.com/dunyanin-ilk-katlanabilir-dokunmatik-tableti-tanitildi/?utm_source=feedburner&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+GercekBilim+%28Gercek+Bilim+%7C+Bilim+ve+Teknoloji%27de+gelece%C4%9Fi+%C5%9Fimdiden+yakalay%C4%B1n%29 .